Laipnu lūdzam Jelgavas poliklīnikas mājaslapā. Lai izmantot balss palīgu, lūdzam iezīmēt tekstu un nospiest atskaņošanas ikonu.   Click to listen highlighted text! Laipnu lūdzam Jelgavas poliklīnikas mājaslapā. Lai izmantot balss palīgu, lūdzam iezīmēt tekstu un nospiest atskaņošanas ikonu.

Sirds drīkst strauji sisties tikai mīļotā cilvēka klātbūtnē.

Marina_Kovaļova_Kardiologs_Jelgavas_Poliklīnika

Sirds-asinsvadu slimību riska faktori ir  dažādi – vecums, dzimums, iedzimtība, tie faktori, kurus mēs nevaram ietekmēt. Bet ir vesela virkne riska faktoru, kas ir atkarīgi tikai no mums pašiem: paaugstināts asinsspiediens, holesterīna un tā frakciju izmaiņas, cukura diabēts, smēķēšana, neveselīgs uzturs, nepietiekoša fiziskā aktivitāte, aptaukošanās, palielināta sirds darbības frekvence, psihosociālie faktori.

Pastāstīsiet par katru no tiem nedaudz vairāk?

  • Paaugstināta asinsspiediena problēma skar praktiski katru trešo cilvēku. Neārstēts paaugstināts asinsspiediens ir iemesls sirds aritmijām, miokarda infarktam, insultam, sirds un nieru mazspējai. Paaugstināts asinsspiediens ir obligāti jāārstē, mērķis būtu < 130/90, vēlams 120/80. Pretspiediena zāles jālieto katru dienu, nevis tikai tad, kad asinsspiediens ir paaugstināts, ārstēšanas mērķis ir nepieļaut augstu asinsspiedienu, nevis tikai to pazemināt. Asinsspiediens jāārstē arī tad, kad pacients to nejūt. Pacients, kuram jālieto asinsspiedienu kontrolējoši medikamenti nedrīkst palikt bez zālēm, tāpēc katra nākamā vizīte pie sava ģimenes ārsta jāplāno savlaicīgi.

 

  • Paaugstināts holesterīns ir ļoti nozīmīgs riska faktors kardiovaskulārajām slimībām. Jo augstāks holesterīna līmenis, jo lielāks risks saslimt ar nopietnām sirds un asinsvadu slimībām. Ja ārsts ir nozīmējis statīnus, tie ir obligāti jālieto. Nedrīkst tos mainīt uz uztura bagātinātājiem, kas it kā pazemina holesterīna līmeni, bet neaizsargā asinsvada sieniņas.

 

  • Par smēķēšanu kardiologu nostāja ir viennozīmīga un kategoriska. Smēķēt nedrīkst un arī aktīvi jāizvairās no pasīvas smēķēšanas.

 

  • Nepietiekoša fiziskā aktivitāte, neracionāls uzturs un aptaukošanās ir nākamie mūsu sirds un asinsvadu ienaidnieki, kas ir cieši saistīti viens ar otru. Lai būtu veseli ir nepieciešama vismaz 30-45 minūšu ilga fiziskā aktivitāte katru dienu visās vecuma grupās. Uzturā vajadzētu lietot vairāk augļus un dārzeņus, zivis un jūras veltes, pilngraudu produktus. Pilnīgi neaizstājams produkts mūsu asinsvadu veselībai ir olīveļļa. Lai kontrolētu savu svaru, jāatceras, ka ķermeņa masas indeksam jābūt ne vairāk par 25kg/m2 un vidukļa apkārtmēram jābūt vīriešiem ne vairāk par 94cm un sievietēm ne vairāk par 80cm.

 

  • Kā neatkarīgs riska faktors ir arī sirdsdarbība ātrums: miera stāvoklī tam jābūt zem 70 sitieniem minūtē.

 

  • Vēl būtu jāatceras par situāciju, kas skar mūsu veselību. Ja Jūs sajūtat sāpes aiz krūšu kaula, kas izstarojas uz žokli, kreiso plecu, kreiso roku – nekavējoties jāsauc Neatliekamā medicīniskā palīdzība, šādas sāpes nedrīkst ieilgt. Svarīgi ir uzreiz griezties pēc palīdzības jebkurā diennakts laikā un nedēļas dienā, arī, ja Jums sākas ātra un neritmiska sirdsdarbība.

 

Bet kā saprast cik ātri sitas sirds ikdienā, un kad tā sitas pārāk strauji, kā noskaidrot cik augsts vai zems ir asinsspiediens?

Runājot par asinsspiediena kontroli, Jelgavas poliklīnikā ir pieejama diennakts asinsspiediena kontrole. Izmeklējums ilgst 24 stundas. Pacients atnāk uz poliklīniku, viņam tiek uzlikta asinsspiediena mērīšanas manžete, kas ir pievienota mazai asinsspiedienu reģistrējošai ierīcei, ko pacients nēsā uz jostas. Pēc 24 stundām ir jāatnāk uz poliklīniku, māsiņa ierīci noņem un ārsts ar datora programmas palīdzību pierakstu atšifrē. Rezultātā var redzēt visas asinsspiediena izmaiņas diennakts laikā. Šis izmeklējums no kardiologa viedokļa ir ļoti vērtīgs, jo ļauj piemeklēt pacientam personalizētu terapiju praktiski uzreiz bez gara “zāļu piemeklēšanas” perioda.

Pakalpojums ir maksas, tā cena ir 22€.  Pieraksts Jelgavas poliklīnikas reģistratūrā pa telefona numuru maksas pakalpojumiem 26649911.

 

Lai sirds ir vesela un strauji sitas tikai aiz mīlestības!

 

*Šī raksta pilnīga vai daļēja pārpublicēšana citos informācijas avotos (tīmekļa vietnēs, 
preses izdevumos, bukletos u.tml.) pieļaujama, ja tas iepriekš rakstiski saskaņots 
ar SIA "Jelgavas poliklīnika" un ir saņemta rakstiska atļauja.

Lai saskaņotu pārpublicēšanu, lūdzam rakstīt uz [email protected]
Click to listen highlighted text!